Talvel kaasikusse seeneleErast Parmasto |
Kõige lihtsam on nimesid anda torikulistele, mis kasvavad kase tüvel või kännul. Kolme tavalisema liigi fotod on siinsamas ning omavahel ja teistega neid naljalt segi ei aja.
Kui kevadel enam öökülmi pole, valmivad kõige alumises torukeste kihis umbes kahesajandiku millimeetri pikkused eosed. Pooridest välja langedes satuvad nad tuule meelevalda ning edasi kantuna nakatavad uusi kase tüvesid. Seda aga ainult siis, kui eos satub vigastatud koorega tüvele (näiteks mahlavõtuks puuritud ja hiljem sulgemata jäetud auku) või mahamurdunud oksa asemel paljastunud puidule. Nakatunud tüves areneb hele kiuline südamemädanik, mis rikub puu kasutusvõimalusi. Musta taeliku ladinakeelne nimetus on Phellinus nigricans. Seda on vaja teada siis, kui kasutate seente tundmaõppimiseks teistes keeltes ilmunud värviliste piltidega käsiraamatuid. Pole ju kerge õppida pähe, kuidas kutsutakse üht või teist seent saksa, soome või rootsi keeles. Siin tulebki appi ladinakeelne nimetus, mis on koos omamaisega lisatud pildile kõigi maade heades seeneraamatutes.
Tuletael kasvab meil ainult 25-aastaseks. Erinevalt mustast taelikust võib teda leida ainult surnud tüvedel ja kändudel. Möödunud sajandi teise pooleni vajati seda seent eeskätt tule süütamiseks. Kui tikke ja tulemasinaid veel polnud või need olid õige kallid, saadi tuld tulerauaga ränikivi toksides. Sädemed pidid langema salpeetrilahuses immutatud taelale, mis kohe leegitsema hakkas, kuid ära ei põlenud. Seegi seen tekitab puutüve heledat mädanikku. Kirjutasin temast pikemalt Eesti Looduses 29 aastat tagasi [4].
Seeneteadlastele olid pässikumügarad kaua suureks mõistatuseks. Et nendel eoseid ega muid levimisvahendeid ei teki, oli mügarate otstarve looduses arusaamatu. Siis leiti, et musta pässikuga tüvi murdub tormituules just mügara kohalt. Surnud tüvel lõhestub koor pikisuunas, ning tohu alla kasvavad tugevad seeneliistakud lükkavad selle tüvest pisut eemale. Tüve ja koore vahele tekib kitsas, kuid kõrge tühimik, milles arenevad seene liibunud viljakehad. Et nad jäävad koore varju, siis märkavad seeneteadlasedki neid kümneid kordi harvemini kui pässikut. Viljakehad on nii peente torukeste ja pooridega, et kogemusteta vaatleja ei oskagi neid pidada muuks kui pruuniks tohualuseks puukooreks. Viljakehad püsivad elusaina vaid mõne nädala, kuid annavad selle aja jooksul tohutu hulga pruunikaid eoseid. Koorealuses kitsas õõnsuses liigub õhk nagu korstnas või ventilatsioonilõõris ja kannab eosed kõrgele õhku. Talvel võib selliste püstsuunas lõhenenud koorega surnud kasetüvede puidul näha seene juba surnud ülipeente põiksete pooridega viljakehasid, kuid neid peab oskama otsida (soovitan appi võtta vähemalt viiekordse suurendusega luubi). KIRJANDUS: 1. K a s e s a l u, A., 1970. Pahad kaskedel. Eesti Loodus,
10. TOIMETAJALT: Tõenäoliselt ei ole su enda kase võras tuulepesa ega tüvel seeni.
Ole tähelepanelik pargis jalutades või metsas suusatades:
Fotod: Margus Pedaste, Edgar Kask (2) |