KiudpilvedMilvi Jürissaar |
Vaatleme esmalt k i u d p i l v i ehk tsirruseid (Cirrus Ci). Varem nimetati kõiki neid ka sulgpilvedeks, mis täpsemalt on üks kiudpilvede alaliike. Kiudpilved on lumivalged niidid, kiud ja vöödid sinise taeva taustal. Päike, Kuu ja tähed paistavad neist läbi, nii et maapinnale tekivad varjud. Mõnikord võivad kiudpilvetombud olla tihedamad, kuid alati kiulise ehitusega ja valget värvi. Tavaliselt asuvad tsirrused kõrgemal kui 7 km, ülemist ja alumist piiri on aga üpris raske määrata. Kiudpilved koosnevad jääkristallidest ja sademeid ei anna. Veesisaldus on neis vaid mõni tuhandik grammi kuupmeetri kohta. Kui tsirruseid on taevavõlvil palju, võib Päikese ja Kuu ümber tekkida valkjas või nõrgalt vikerkaarevärviline rõngas h a l o. Kiudpilvises taevas kipuvad haloringid jääma aga katkendlikuks, sest pilvkate ei ole ühtlaselt tihe. Kiudpilved jaotatakse kahte alaliiki: niitjateks (Ci fibratus) ja tihedateks (Ci spissatus). N i i t j a d k i u d p i l v e d koosnevad valgetest pilveniitidest, mis võivad olla paralleelsed või läbipõimunud. Vorme on neil mitmeid.
T i h e d a d k i u d p i l v e d on läbipaistmatud tihedad tombud või vöödid, kuid nende kiuline ehitus on siiski näha. Üks nende alaliike (Ci floccus) sarnaneb kassiküüntega, kuid otstes on suuremad ümarad topid, mis meenutavad pisikesi rünkpilvi.
Teine alaliik (Ci incus-genitus) tekib enamasti äikesepilve lagunemisel selle ülaosast, sageli nn. alasi jäänustest (foto). Ka need pilved on suured, valged ja tihedad, sageli ovaalse kujuga moodustised. Mõnikord võivad nad areneda kõrguse suunas ja sarnaneda seenega. Niisuguste pilvede teke viitab püstvooludele ülemistes õhukihtides.
Fotod: Sulev Kuuse |