10/2002



   Eesti Looduse
   fotovoistlus 2010




   AIANDUS.EE

Eesti Loodus
EL KÜSIB EL 10/2002
Mis peitub ingliskeelse sõnapaari Living Lakes taga?

Selle aasta 20.–25. augustil peeti Johannesburgi lähistel 7. Living Lakes’i aastakonverents teemal Implementation of Agenda 21 in Lake Regions.

Konverentsile olid kutsutud ka Võrtsjärve ja Peipsiga tegelevate organisatsioonide esindajad kui Living Lakes’i koostöövõrgustiku võimalikud tulevased partnerid.

Living Lakes, mida võiks eesti keelde tõlkida kui “Elusad järved”, on järvede ja märgalade arenguga tegelev partnerlusprogramm, mille asutaja ja koordineerija on rahvusvaheline mittetulundusühing Global Nature Fond (GNF) Saksamaalt Bodeni järve äärest.

GNFi põhiline ülesanne on järvede säästliku arengu edendamine rahvusvahelisel tasandil. Living Lakes’i projekti tutvustati avalikkusele esimest korda 1998. aastal. Praegu on selle koostöövõrgustikuga ühinenud üle kahekümne valitsusvälise keskkonnaorganisatsiooni viielt kontinendilt.

Köitvate järvede ääres suureneb aasta-aastalt inimtegevus. Samas pole järved lihtsalt turistide puhkealad või joogivee reservuaarid. Nad on ka tundlikud ökosüsteemid – rändlindude kogunemiskohad ning miljonite loomade elupaigad ja eri taimeliikide kasvukohad.

Praegusel ajal ohustab paljusid järvi kogu maailmas reostus, eutrofeerumine, vee ülekasutus, mudaummistus. Kuna loodus ja tema reostumine ei tunne riigipiire, siis on nende ökosüsteemide kaitseks vaja laiaulatuslikku rahvusvahelist koostööd. Järvekaitse koostöövõrgustiku Living Lakes ülesanne ongi ette valmistada soodne pind jätkuvateks rahvusvahelisteks kontaktideks ja soodustada järveprobleemidega tegelevate võtmeisikute koostööd.

Miks on Eesti organisatsioonide kuulumine koostöövõrgustikku oluline Peipsile ja Võrtsjärvele? Peamise kasuna näeme Eesti järvede ja kogu Eesti riigi tuntuse kasvu. Kui maailmaorganisatsioon peab siinseid järvi tähtsaks, siis suureneb loodetavasti ka Eesti valitsuse huvi.

Väga tähtis on muidugi kõigi liikmesorganisatsioonide omavaheline koostöö, eelkõige ühisprojektide algatamine ning kogemuste ja info vahetamine.

Selliste GNFi võimsate toetajate nagu Unilever, Lufthansa või Daimler-Crysler kaudu on suurem võimalus saada finantsabi. See omakorda lubaks kasutusele võtta keskkonnasäästlikke tehnoloogiaid ja arendada ökoturismi järvede piirkonnas.



Vastab Võrtsjärve SA juhataja Jaanika Kaljuvee
28/11/2012
26/11/2012
05/10/2012
09/07/2012
26/06/2012
26/06/2012
22/05/2012