Horisondi logo
<< | Arhiiv | Erinumbrid | Lingid | Tellimine | Impressum | e-post
Horisont 2/2002 sisukord
Horisont 2/2002 kaas

Horisont 2/2002

Uudisveerud
Mahlane vähitõrje. Üksindus on kujunemas tavaks. Karjamaad kaovad. Rauaaja inimesed lüpsid lehmi. Iirimaa võtab tuule tõsiselt käsile. Aevastusteta suvi. Vene kaaviar jääb turule. Horvaatia ja Sloveenia tuumajaama-vaidlused on lõppenud. Haritud inimene elab kauem. Ookeani keemiarelvad. Arvuti hoiatab üleujutuse eest. Kärbeste külmakindlad triibud. Eurorahade näpujäljed. Külm tapab rohkem kui gripp. Austraallane sai 15 000 aastat vanemaks.

Üksainus küsimus
Kas kõik võru keele sõnad on nüüd raamatusse raiutud?
Vastab Võru-eesti sõnaraamatu koostaja, Võru Instituudi spetsialist, TÜ eesti keele magistrant Sulev Iva

Veebiuudised
Euroopa Lõunaobservatooriumi koduleheküljelt

Jüri Krustok
Elu energiameres
Me lausa ujume energias, millest piisaks inimkonnale tema kogu kujuteldava eksistentsi lõpuni. Mis energia see on? Kvantfüüsikast tulenev nullenergia.

Jüri Krustok
Põleva jää müsteerium
Jääst, mis võib lahendada nii tuleviku energiaprobleeme kui ka põhjustada olulisi kliimamuutusi.

Riigi teaduspreemiad

Aivar Kriiska
Kiviaja hülgeküttide jälgedel Ruhnu saarel
Veel hiljuti kohtas Eesti arheoloogiakirjanduses väidet, et Kunda kultuuri inimesed olid "metsarahvas", kes ei osanud elatuda meresaadustest ega olnud suutelised asustama saari. Selle seisukoha võib nüüd küll unustada. Viimastel aastatel saartelt saadud leiud osutavad, et kiviaegsed hülgeküttimisretked ulatusid vägagi kaugete vahemaade taha.

Mihkel Jõeveer
Marsi maastikud. Globaalne reljeef
Kõrguse erinevuste tõttu on Marss Maast hoopis silmatorkavamate kontrastidega planeet - tema pinna suhteline krobelisus on kolm korda suurem kui Maal.

Andrus Mölder
Kaszebe
Slaavi rahva kassuubide peamist asuala tunti kahe maailmasõja vahelisel ajal Poola koridori nime all - tegemist on alaga, mis võeti Versailles' rahulepingu kohaselt Saksamaalt ära ja anti Poolale, võimaldamaks viimasel juurdepääsu Läänemerele. Viimase 1000 aasta jooksul ongi Kassuubimaa kuulunud kord Poola, kord Saksamaa võimupiirkonda.

Enne võidujooksu tuleb leida õige suund
Tiit Kändleri intervjuu 1991. aasta keemianobelisti Richard R. Ernstiga räägib muu hulgas teaduse rollist maailmas ning teaduse ja kunsti ühisjoontest.

Voldemar Harvig
Teleskoobid läbi aegade 8
Infrapunateleskoobid - nendega vaadeldakse planeete ja tähti nii Maalt, lennukitelt kui satelliitidelt.

Hendrik Relve
Sonora kõrbe hiidkaktuste ja indiaanlaste juures
Mehhiko ja USA piirialadele jäävas Sonora kõrbes võib sattuda kaktuse rünnaku alla ja osaleda tohono o'odamide higitelgi tseremoonias, mida võiks, küll üksnes teatud piirini, võrrelda eestlaste saunarituaaliga.

Kalev Katus, Allan Puur, Asta Põldmaa
Raudne eesriie oli tahtmatu demograafiline eksperiment
Eesti põlisrahvastiku sündimuskäitumine ei mahtunud kuidagi omaaegse Nõukogude Liidu raamidesse, vaid käis hoopis ühte sammu teisele poole raudset eesriiet jääva Skandinaaviaga.

Rein Veskimäe
Orissaare kaudu Indoneesiasse
Intervjuu Tallinna Tehnikaülikooli Küberneetika Instituudi vanemteaduri, rahvusvaheliseks õpilaste füüsikaolümpiaadiks valmistuva võistkonna treener-õpetaja Jaan Kaldaga.

Ristsõna

Tõnu Tõnso
Enigma
Seekord lahendame kustutamisülesandeid. Parimale Horisondi logoga äratuskell. Esimese kella sai .

Mart Kuurme
Miks peab end kurvis kallutama

Kerge küsida
Kes on ovambod ning kas eestlastel on olnud kontakte selle rahvaga? Kes on kookosevaras?

Viimati uuendatud 6. juuni 2003