Jõelammide põlismetsadJaanus Paal |
||||
Meil lasub vastutus lammimetsade püsimise eest, sest mujal Euroopas neid lihtsalt enam pole. Tõelisi lammimetsi on näinud vähesed, sest need on meil väga haruldased. Haruldased seepärast, et lammimetsa tekkeks ja püsimiseks vajalikud ökoloogilised tingimused on tänapäevani püsinud vähestes kohtades seal, kus jõgedel on säilinud ulatuslik valgala ning kus neid pole süvendatud-õgvendatud. Selliste jõgede lammidel tekivad enamasti igal kevadel, aga mõnikord ka sügisepoole üleujutused. Taandudes jätab tulvavesi maha mulda toitainetega rikastavaid setteid. Nende nn. alluviaalsete setete tüsedus võib küündida meetrini ja rohkemgi, kusjuures orgaanilise aine poolest rikkamad kihid vahelduvad vaesematega. Muidugi määrab iga lammimetsa seisundi ja liigilise koosseisu üleujutuste kestus ja setete hulk antud paigas. See omakorda sõltub suurel määral sellest, millises lammiterrassi osas mets kasvab: jõesängile lähemal settib eeskätt jämedam materjal, mis sageli moodustabki peamise osa setete üldmassist. Ajapikku kujuneb piki jõge muudest lammiosadest kõrgem kaldavall, mis vabaneb tulvavee alt kiiremini kui jõest kaugemale jäävad lammiosad. Kaldavallidel kasvavaid lammimetsi on T. Lippmaa ja A. Ilves nimetanud varem ka uhtlammimetsadeks. Jõest kaugemal maapind madaldub ning pikemat aega kestva üleujutuse tõttu on seal kasvav lammimets loduilmeline (lammi-lodumets). Selget vahet lammi-lodumetsade ja n.-ö. tüüpiliste lodumetsade vahel on sageli raske märgata, liiatigi võivad need teineteiseks sujuvalt üle minna. Lodumetsi varustab toitainetega eelkõige liikuv põhjavesi, mistõttu neid kasvab madalatel maadel ka väljaspool veekogude lamme. Kaldavallidel kasvavaid lammimetsi
|
|
Varakevadel, kui jõed tõusevad üle kallaste, seisavad lammimetsadki "põlvini" vees. Foto: Arne Ader |
nagu "päris" lodumetsadeski on maapind väga liigestunud mikroreljeefiga: madalamates lohkudes ja veeuuretes võib vesi seista kaua, vihmarohkemal suvel osa veesilmi ei kuivagi. Sügavama turbaga aladel, kus ka vesi eriti ei liigu, valdavad sookased, õhema turbaga aladel sanglepad; sageli võtab võimust saar. Põõsarindes kasvavad tavalised niiskete metsade liigid: pajud, toomingas, must sõstar, lodjapuu, paakspuu.
Rohurinne on vastavalt vahelduvale mikroreljeefile liigirikas ning mosaiikne. Mätaste vahel märgades lohkudes õitseb kevaditi varsakabi, sage on lepiklill; suvel ilmestavad metsaalust mitmed tarnad eeskätt pikk-, luht-, lodu- ja mätastarn, samuti angervaks, kollane võhumõõk, vesikerss, ussilill, sookastik, harilik soosõnajalg, soovõhk, metskõrkjas, konnaosi, soopihl, ubaleht, soomadar jt. Kuivemates paikades, mätastel ja nende alusel, kasvavad seaohakas, soo-koeratubakas, aasosi, harilik metsvits, ojamõõl, luht-kastevars, sõnajalad laiuv, ohtene ja naistesõnajalg, mets-soosõnajalg; siingi leiavad endale kasvukoha püsik-seljarohi, koldnõges, lillakas jt.
Samblarinne on ka lodumetsas katkendlik: enam-vähem püsivalt kasvavad siin tüviksammal, lehiksamblad, harilik teravtipp, südajalehine tömptipp; laiguti ka turbasamblad. Kõrgematel mätastel on asukoha leidnud arumetsadele tüüpilised liigid harilik laanik, palusammal, harilik kaksikhammas, kähar salusammal.
Et lammimetsi kasvab meil väga väikestel aladel, siis Eesti metsakasvukohatüüpide ametlikus klassifikatsioonis neid omaette tüübina või tüübirühmana ei eristata. Seepärast käsitletakse lammimetsi sageli sõnajala-, lodu- või madalsoo metsakasvukohatüüpide juures. Kui tahame aga rõhutada Eesti taimkatte mitmekesisust, siis peaksime lammimetsad siiski iseseisva tüübirühmana esile tõstma. Lääne-Euroopas on looduslikud lammimetsad hävitatud juba aastasadade eest, Põhjamaades aga pole tasandikujõgedele iseloomulikke lammimetsi hoopis. Seega tuleb Eestis siiani püsinud lammimetsi käsitleda vastutuskooslustena, s.t. kooslustena, mis naabermaades on hävinud, meil aga paremas seisundis kui mujal.