4/2002



Roheliste Rattaretk "Kuidas elad, Otepää?" 2005 - järelkaja

Rattaretke "Kuidas elad, Soome 2002?" pildid

Rattaretke "Kuidas elad, Ahvenamaa?" 2003 pildid.

Rattaretke "Kuidas elad, Alutaguse?" 2004 pildid.

Ajakirja Loodus talgud Leevres. Vaata pilte.

SÕNUMID
Viktor Masingu viimne raamat jõudis koju

14. juunil esitleti Tartus Viktor Masingu viimseks jäänud raamatut, inglisekeelset juhti Eesti taimede juurde “Wild Flowers of Estonia”.

Kenast, ligi veerandsajaleheküljelisest raamatust leiab 113 tavalist metsa-, niidu-, põllu- ja rannikutaime. Kirjeldatud on liigi tunnuseid ja taime levikut, selgitatud tema kasutamist. Taimede nimetused on kirjas koguni kuues keeles – ladina, eesti, soome, rootsi, saksa ja inglise, lisatud on lühike oskussõnade seletus.

Raamatu koostamise initsiaator, vabakutseline giid Anne Kurepalu, kes hariduselt küll hoopis ajaloolane, aga samas suurepärane taimetundja, selgitas esitlusel trükise saamislugu. Kord olnud ta ühes Inglismaa rahvuspargis, kus väga vihmane ilm ta raamatukokku peletas. Seal taimemäärajaid sirvides saanud ta ühtäkki aru, kuidas mitmed meil nii tavalised lilled on inglaste jaoks üsna haruldaseks muutunud. Neid oleks ju Eestit külastavale välismaalasele hea näidata –ja huviäratuseks kuluks üks inglisekeelne taimeraamat ära.

Koostatud lillenimekirjaga tuli Anne Kurepalu Tartusse emeriitprofessor Viktor Masingu jutule. Eesti botaanika grand old man oligi meelsasti nõus eestikeelsed tekstid valmis kirjutama. Kuna professor oli tookord juba üsna haige ja kirjutaski enamiku raamatust haiglavoodis, siis aitas tekste ühtlustada tema õpilane ja sõber Mari Reitalu Viidumäe looduskaitsealalt. Fotod tegi suures osas Fred Jüssi, mõne puudunud lillepildi andsid juurde Ain Raitviir ja Arne Ader. Inglise keelde pani tekstid Saime Gordejeva, keeleabi andis ka inglasest koolmeister Mark Lowe.

Kuni kujundamiseni maksis raamatu koostamise kinni Keskkonnainvesteeringute keskus, trükiraha käis oma taskust välja Palmses hotelli pidav, aga kodumaal kirjastamisega tegelev estofiilist sakslane Horst Freitag. Mullu märtsis manalateile läinud professor Masing oma viimse raamatu ilmumist paraku ära oodata ei jõudnud.
Nüüd on poolteisttuhat trükitud eksemplari huvilisi ootamas. Küllap on neiks eelkõige loodusgiidid, aga kindlasti ka meile välismaalt tulevad loodusesõbrad. Raamaturiiulit ehtima sobib see kaunis trükis aga ka sellele, kes muidu lilledest ikka vaid eesti keeles räägib.



Loodusajakiri
29/10/2012
18/10/2012
20/09/2012
20/09/2012
20/09/2012
20/09/2012
20/09/2012
Mis see on?