Kunagine punamarssal Budjonnõi kuulutas, et hobune oli, on ja jääb. Pole enam marssalit ega ka tema ratsamehi mõõku vibutamas, aga hobune, näe, on jäänud. Vahest jääbki – kinnitama marssali usku.
Vaatad seda Vilsandi saare loodust ega jõua ära imestada, kui kiiresti muutuvad maastikud. Kadakad ja männid aina kasvavad, karjamaadel ei näe enam hobuseid, lambaid ega lehmi, endiste hoonete asemele kerkivad uutmoodi majad, kus uutmoodi inimesed elavad nüüd uutmoodi suveelu.
Meri sätib ümber maasääri, tema tegevus on ettearvamatu. Linnurahvas näib olevat kaotanud hingerahu: ühed pagevad äkitselt teadmata kuhu, teised, suutmata taluda võimuletulnute survet, lahkuvad märkamatult, kolmandad lihtsalt tulevad ja lähevad. Konnalaulu nagu kuulduks, aga ei kuuldu ka. Kas siin üldse on veel midagi, mis poleks ainult loodusjõudude ja inimese ettevõtmiste mängumaa?
Kui esimest korda Vilsandile sattusin, siis sain unustamatu elamuse Vilsandi ja Vaika saarte kaljudest. Midagi niisugust pole ma näinud kunagi varem ega ole kohanud kusagil mujal ka hiljem. Vilsandi kaljud on veel midagi peale selle, et kaljud: nad on ürglooduse ilmutus. Nad on usuline kogemus. Nad on oma, mis ei saa kunagi olla omand.
Fototehnikast kasutan Nikoni kaamerat, sest sellel on vana lukustus: ma saan uue kaamera külge panna ka vanemaid objektiive. Eelistan neutraalseid fotomaterjale, mis võimaldavad saada pildile loomulikud värvid: Agfa, mõned Kodaki margid, Fudji Provia 100.
|