Enne jõule veetsin nädala Maroko päikese all. Teel Agadirist Taroudanti avanes ootamatu vaatepilt: kitsed puu otsas. Olin sellest fotot näinud mõni aasta tagasi. Nüüd seda oma silmaga nähes oli vaimustus suur.
Maroko kuumas ja kuivas kliimas on rohelust vähe ning seetõttu on koduloomad toidu lõppedes maapinnal sunnitud heitma pilgu üles, puudele. Maroko poolkõrbes kasvavad okkalised argaaniad (Argania spinosa), mida kohalikud kutsuvad ka elu puuks. Tema puitu kasutatakse ehitus- ja küttematerjalina, loomad toituvad viljadest ja lehtedest. Argaania viljad on sealsete musta värvi kitsede erilised lemmikud. Puu tüvi on pahklik ning keerdus, mis aitab kitsel puu otsa ronida, et ka kõrgemal asuvate viljadeni pääseda.
Argaania vili on roheline, lihajas ning meenutab oliivi, kuid on sellest suurem ja ümaram. Vilja sees on väga kõva koorega pähkel, milles omakorda on 2–3 mandlikujulist tuuma. Kitse kõht seedib vaid lihakat osa viljast ning pähkel jääb alles. Hiljem korjavad talupojad kitsede sõnnikust välja pähklid ja selle tuumadest toodavad nad traditsioonilistel meetoditel õli. Ühe liitri õli tootmine kestab umbes 20 tundi. Õli on värvuselt oliivõlist tumedam ja punaka varjundiga. Seda kasutatakse söögitegemisel ning ka meditsiinis, näiteks kolesterooli langetamiseks ja organismi vastupanuvõime parandamiseks. Samuti kasutatakse õli kosmeetikas (vt. ka http://www.al-bab.com/maroc/env/argan.htm).
|