Alustan sellest, kust ELF-i helirännakud algasid – kolme aasta tagusest projektist “Kõrv loodusesse”. See projekt on toonud Internetti kuulamiseks üle 130 putuka, imetaja, linnu ja kahepaikse hääle. Peale selle poolsada helipilti eri elupaikadest üle Eesti.
Selline lähenemine – tunnetada ja kirjeldada looduse mitmekesisust helipiltide kaudu – andis ka tõuke teha heliplaat. Esimene ELF-i loodushäältega plaat kirjeldab peale liikide ja paikade ka aega: plaadil kõlavad öised hääled.
CD “Öö hääled Eestimaa looduses” kutsub kuulaja öistele heliretkedele mööda Eestit. Kas need retked kujunevad kohtumisteks vanade tuttavatega või seiklusteks tundmatute häälte seas, sõltub kuulaja enda varasemast kogemusest. Kindlasti leidub siin midagi huvitavat kõigile loodusesõpradele – olgu ta siis linnu-, putuka- või neljajalgselemb. Samuti on esindatud mitmesugused elupaigad: väikesaar oma lakkamatu meluga, soine jõekallas, võsastuv raiesmik, haavik rabasaarel ja teised.
Seda heliplaati koostades tekkis küsimus: mida üleüldse mõista sõna “öö” all? Eelkõige on öö pimeduse aeg ja see paneb suuresti paika kuuldavad hääled. On terve hulk loomi, keda inimene seostab pimedusega, näiteks kakud, öösorr, ööbik, hunt. Ka sellel heliplaadil olevad helindid on lindistatud pimeduses või hämaras, kuid lisaks tüüpilistele ööloomadele võivad sel ajal häälitseda ka mitmed päevase aktiivsusega olendid. Ühtaegu on öös salapära, romantikat ning isegi hirmu. Kes otsib, leiab neid ka sellelt plaadilt.
ELF-i tulevased helirännakud on samuti temaatilised. Konkreetset plaaditeemat praegu välja ei käiks, kuna mõtteid on olnud palju. Kindlasti tuleb heliplaat, millele on koondatud helisalvestused mitmesugustest kultuur- ja loodusmaastikest – inimese lähikonnast kuni metsa ja mereni välja.
|