Pikka aega väldanud evolutsiooni tulemusena on erilaadsetes keskkonnatingimustes – eri kliimavöötmetes, eri mandritel ja maastikutüüpidel, igas elupaigas kujunenud iseloomulikud liikide kooslused, mille seisund kajastab otsesemalt või kaudsemalt meie elukeskkonna seisundit.
ÜRO konverentsil 1992. aastal Rio de Janeiros avati allkirjastamiseks eluslooduse mitmekesisuse konventsioon, millega Eesti ühines 1994. aastal. Konventsioonis tähendab eluslooduse mitmekesisus mis tahes päritoluga elusorganismide rohkust, nt. maismaa-, mere- jt. veeökosüsteemides ning neid hõlmavates ökoloogilistes kompleksides; see sisaldab ka liigisisest, liikidevahelist ja ökosüsteemidevahelist mitmekesisust. Selle konventsiooni ja ka mitmete Euroopa ja Eesti õigusaktide kontekstis on Eestil kohustus oma elurikkust kaitsta.
2010. aastal tähistatakse nii Eesti looduskaitse 100. aastapäeva kui ka ÜRO rahvusvahelist elurikkuse aastat, mille avaüritusena peeti 24. novembril, Charles Darwini „Liikide tekkimise” ilmumise 150. aastapäeval, Eesti I süstemaatika ja fülogeneetika konverents „Elurikkuse päritolu ja informaatika”.
Konverentsi käigus esitleti ka Eesti elurikkuse andmebaasi tööversiooni aadressil http://elurikkus.ut.ee/.
Andmebaasi loomist edendab aastail 2008–2010 Norra ja Euroopa majanduspiirkonna kaasrahastatud projekt „Eesti elurikkuse andmebaas ja Natura 2000 protsessi toetav infovõrgustik”, milles osalevad Tartu ülikool, Eesti maaülikool, Eesti looduseuurijate selts ning keskkonnaministeeriumi info- ja tehnokeskus.
Projekti idee tekkis 2005. aastal keskkonnaministeeriumi korraldatud seminaril Simisalus, kus paljud kolleegid esitlesid oma andmebaase ning kus tunnustati Eesti elurikkuse andmebaasi vajalikkust.
Projektis töötavad süstemaatikud, infospetsialistid ja projektimeeskond, kelle ülesanne on tagada andmete sisestus ja kontroll, samuti tutvustada projekti üldsusele. Eestis arvatakse olevat üle 24 000 vaatlustes registreeritud liigi, millest andmebaasi on jõudnud 20 000. Projektis arendatakse järk-järgult välja eri elustikurühmade spetsialistide kontrollitud terviklikud ja korrektsed liiginimekirjad koos viidatud kirjandusega, mida saavad aluseks võtta nii projekti partnerasutused kui ka teised praegused ja tulevased koostööpartnerid oma andmestikke korraldades. On alanud avalikkusele mõeldud kasutajaliidese eElurikkus arendamine ning fotode lisamine andmebaasi, mis võimaldab teaduslikult kontrollitud andmeid kasutada ka loodushariduses.
|