22. veebruar 1945 – 4. detsember 2009
Eesti parimaid seenetundjaid Mall Vaasma lahkus ootamatult meie mükoloogide perest traagilise liiklusõnnetuse tõttu.
Mall alustas küüditatuna oma kooliteed Irkutski oblasti Jei algkoolis ja lõpetas 1963. aastal Põltsamaa keskkooli. 1963–1966 töötas ta Päinurme kaheksaklassilises koolis vene keele õpetajana ja tegeles aastatel 1967–1969 šampinjonide kasvatamisega toiduainete ministeeriumi katsebaasis. 1969. aastal astus Mall Tartu ülikooli ja veel enne lõpetamist (1974) bioloogi-botaanikuna asus ta tööle TA zooloogia ja botaanika instituuti (praegune maaülikooli põllumajandus- ja keskkonnainstituut), mis jäi tema töökohaks elu lõpuni.
Äärmiselt tagasihoidliku inimesena töötas ta kogu oma elu laborandi-spetsialistina, kuigi tema teadmised väärinuks akadeemilist kraadi. Arvukatelt ekspeditsioonidelt Skandinaaviast Kamtšatkani kogutud lehikseenematerjalide korrastamine ja andmebaasistamine oli tema põhitöö. Mall on avaldanud ligi 30 teaduslikku tööd. Aastal 1986 ilmus koos kolleegidega koostatud raamat Kaukaasia riikliku looduskaitseala suurseentest. Tema viimaseks kirjutiseks jäi hiljuti ilmunud Eesti kärbseseeneliste kriitiline nimestik ajakirjas Folia Cryptogamica Estonica. Aastakümneid juhendas ta üliõpilaste mükoloogia välipraktikume. Ta oli üks Eesti LUS-i mükoloogiaühingu kevad- ja sügislaagrite, Balti ja Soome mükoloogide ühisürituste korraldajaid.
Mall tutvustas innukalt seeni ajakirjas Eesti Loodus, aga ka teistes meediakanalites. Igal seenehooajal sai ta ajakirjanikelt rohkesti telefonikõnesid. Tänu erakordsele kompetentsusele lehikseente süstemaatika, ökoloogia ja söödavuse ning mürgisuse küsimustes oli ta laialt tuntud ja hinnatud seenekonsultant. Ta korraldas seenenäitusi Tartu Maarjalaadal, koolides, huvikeskustes ja lasteaedades. Kui palju seenemürgitusi on selline selgitustöö ära hoidnud, võime vaid oletada.
Kõigile, kes temaga kokku puutusid, meenub tema ääretu südamlikkus, abivalmidus ja nakatav rõõmsameelsus. Tema poole võisid julgelt pöörduda kõik kolleegid üliõpilasest professorini ja ka oma korviga instituuti tulnud seenehuvilised. Oma tolerantsuse ja mitmekülgsete teadmistega oli Mall Eesti seenesõprade hea haldjas. Tema panus Eesti mükoloogiasse on hindamatu. Kolleegidel ja lähedastel jääb temast helge mälestus kui inimesest, kes oskas rõõmu tunda elust ja oma tööst.
Eesti maaülikooli loodusteaduslikud kogud ning põllumajandus- ja keskkonnainstituudi mükoloogia osakond
Tartu ülikooli loodusmuuseum ning ökoloogia ja maateaduste instituudi botaanika osakond
Eesti looduseuurijate seltsi mükoloogia ühing
|