Mullu novembri lõpust 10. detsembrini Mehhikos Cancúnis peetud kliimatippkohtumisele (UNFCC COP16) antud hinnanguis valdab ühelt poolt rahuldus, et tegemist polnud samamoodi läbikukkunud üritusega kui aasta varem Kopenhaagenis, teiselt poolt ei saa siiski kiidelda erilise eduga.
Kliimakonverentsil oli 11 848 osalejat 194 riigist, 687 vaatlejastaatuses rahvusvahelisest organisatsioonist ja 568 meediaväljaandest. COP16 lõppotsus sõnastas vajaduse vähendada kasvuhoonegaase veelgi rohkem, kui oli ette nähtud Kopenhaageni kliimakonverentsil võetud kohustusega. Lepiti kokku, et ühine siht on hoida globaalne atmosfääri temperatuuri tõus kahe kraadi piires, kuid teadlaste soovituste järgi tuleb püstitada pikaajaline eesmärk seada kliimasoojenemise piiriks 1,5 kraadi.
Loodi Cancún’i kohanemisraamistik (Cancun Adaptation Framework), mis peab toetama ja korraldama kliimamuutustega kohanemiseks võetavaid meetmeid, roheline kliimarahastu (Green Climate Fund) ja tehnoloogiasiirdekeskus (Climate Tehnology Centre).
Konverentsil kinnitati veel kord, et arenenud riigid annavad aastail 2010–2012 kogusummas 30 miljardit dollarit, selleks et rakendada arengumaades kliimamuutuste leevendamise meetmeid. Seati siht suurendada aastaks 2020 kliimamuutustega toimetulekuks antava abi mahtu 100 miljardi dollarini aastas.
Ühtlasi kooskõlastati REDD+ meetmete ulatus ja eesmärk. Need abinõud, mis on olnud mitme keskkonnaorganisatsiooni tähelepanu keskmes, peaksid looma arengumaadele võimaluse kaitsta ja taastada oma väärtuslikke metsi.
COP16/CMP6 dokumendid on kättesaadavad konverentsi veebilehelt http://www.cc2010.mx/en/about/documents-of-conference/ või UNFCC veebilehelt http://unfccc.int/documentation/documents/items/3595.php.
|