2/2004



Roheliste Rattaretk "Kuidas elad, Otepää?" 2005 - järelkaja

Rattaretke "Kuidas elad, Soome 2002?" pildid

Rattaretke "Kuidas elad, Ahvenamaa?" 2003 pildid.

Rattaretke "Kuidas elad, Alutaguse?" 2004 pildid.

Ajakirja Loodus talgud Leevres. Vaata pilte.

artiklid
Linaõli ja männitõrva naasmine

Kui tahate valmistada endale pikantselt maitsevat ning tervislikku salatit, tehke seda linaseemneõliga. Kui tahate endale tervislikke siseruume, töödelge puitu linaõlist valmistatud vahenditega.

Linataime heategu. Mäletan varasest poisieast saadik eesti rahva ennemuistset juttu linaluu heateost. Et kuidas linaluu Vanapagana lapse vahetust takistanud seeläbi, et jutustanud oma raskest elust. Kuidas teda ikka katkutakse ja raiutakse, ja uputatakse ja tambitakse ja hõõrutakse ja nõeltega torgitakse. Pajatas, kuni saabus koit ja Vanapagan pidi plehku pistma.

Kuid lina ei anna mitte ainult riiet, vaid ka õli. Lina ongi rapsi kõrval üks väheseid õlitaimi, mis Eestis kasvab. Ja küllastamata rasvhapete rikast linaõli võib lisada nii salatitele kui vääristada sellega puitu. Rohke oomega-3 rasvhapete sisaldusega linaõli peaks paar supilusikat päevas sööma igaüks. Et seda aga ei tehta, võiks süüa tervisemune – need on saadud linaõli ja linakoogiga toidetud kanadelt.

Kuid linaõliga võiks toita ka oma elupaiga puupindu. Looduslähedast linaõli ei tohi segi ajada värnitsaga. Linaõli, millest siin juttu tuleb, saadakse linaseemnete pressimisel. See on helekollane, üsna vänge, kuid siiski meeldiva lõhnaga ning kuivab õhus ruttu, muutudes hapnikuga ühinedes vaigutaoliseks massiks. Värnits aga saadakse linaseemneõlist, kui sellest puhuda läbi kuuma õhku ning lisada seatina- või mangaanhappeid. Need lisandid ei lase küll puiduseentel elada, kuid nende aurud on üsna mürgised. Õlivärvid on tavaliselt valmistatud sellise värnitsa põhiselt. Puhas linaõli on värnitsast tervislikum.
Linaõli aurud ei sisalda organismi jaoks kahjulikke aineid, nõnda et sellega võib immutada nii lõikelaudu kui köögi tööpindu, mänguasju kui praelabidaid. Isegi saunalava immutamiseks on linaõli soovitatud. Seda soovitust mina esimese ehmatusega siiski väga tõsiselt võtta ei julge, sest linaõlis kuumusega tekkivad ühendid ei pruugi olla tervisele suisa ohutud. Ega siis muidu ei tehta leiliruumi seinad-lagi ja saunalava lehtpuidust – et oleks vähem tõrva. Nii et sauna leiliruum on parem jätta nii, nagu loodus puu teinud on.
Linaõlitoodetega puu töötlemisel on veel üks kena omadus. See lõhnab meeldivalt, ja aurude sissehingamine pole ohtlik. Ning pole vaja eelnevat kruntimist, kuna linaõli on ise nii krunt kui viimistluskate. Et linaõli puitu sügavamalt sisse imbuks, lisatakse sellele männitärpentini. Ning et see ka niiskuses töötaks, lisatakse veel männitõrva.

Männitõrva maailm. Männitõrv on omaette maailm. Seegi looduslik toode kaitseb õues puitu mädanemise eest. Mäletan, kuidas vene ajal õnnestus purjetajatelt suurem kogus männitõrva saada ning kuidas ma siis sellega oma õueterrassi lauad üle määrisin. Tegin seda alul lausa põleti kaasabil, siis aga nägin, et piisab tõrva kuumutamisest, et see sügavale puitu imbuks. Head lõhna oli veel kauaks, ja kindel tunne palja jalaga sellise puu peal käia ning ka lastel käia lubada.
Tõsi, müügil oleva tõrvaõli ja tärpentini-linaõli sisse on vähesel määral segatud ka seenhaiguste tõrjevahendit. Selliseid segusid on sobilik kasutada kas siis näiteks õues otsese vihma käest varjul olevates paikades või niiskemates siseruumides, näiteks verandadel.
Sauel asuvas Erikon AB kaupluses muude seas ka looduslähedasi värve müüv Tiit Annuste tõdeb, et neid siiski eriti ei osteta. “Küllap harjumuse tõttu,” arvab ta. Ometi on need vahendid just siseviimistluses asendamatud. “Peaks ju ometi teadma, kuidas inimese organism toimib ja mida ta endasse ei taha,” imestab Annuste inimeste ükskõiksust. Ollakse ikka harjunud mürgiste lahustite põhjal valmistatud lakkide ja värvidega, mis kuivavad ülikiiresti. “Kuid ka linatooteid saab värvimuldadega toonida,” ütleb Annuste.
Lisaks Eesti toodetele pakub Erikoni pood veel näiteks mööbli uuendamiseks või uue puitmööbli katmiseks Prantsuse lakki Le Tonkinois, mis sisaldab linaõli värnitsat, hiina puuõli ja looduslikke vaike. See tundub küll olevat kallis, kuid kas mööbel ise on siis odav? Miks siis katta see odava ja ebatervisliku vahendiga. Ka linaõli on tavavahenditest veidi kallim. Liiter maksab umbes 60 krooni. Võrrelgem, et liiter toidulinaõli maksab umbes sada krooni.
Euroopa Liidu keskkonnaministrid leppisid möödunud aasta detsembris kokku direktiivi orgaaniliste lahustite osatähtsuse vähendamiseks värvides ja lakkides. Direktiiv jõustub 2007. aastal. Kuid juba nüüd ei maksa globaalse keemiatööstuse edukäigu silmipimestavas säras unustada ka vana head loodust ennast. Linaõli ja männitõrva.



Tiit Kändler
29/10/2012
18/10/2012
20/09/2012
20/09/2012
20/09/2012
20/09/2012
20/09/2012
Mis see on?