Maakera muutub väiksemaks
Hendrik Relve
Kunst, 255 lk
Rahva Raamatu kaudu 289 kr
Ühest küljest on tänapäeva maailm muutunud väiksemaks, kuna sihtpunktid on hõlpsamini saavutatavad, teisest küljest on maakera muutunud omasemaks. Kui rändad ringi, näed kõikjal sarnast, kõikjal hoidmist väärivat ja samas kaduvat. Meie kõigi ühine kodu on planeet Maa.
Seitse hingetõmmet – seitse pikemat peatust koduplaneedil viivad meid rännumehe Hendrik Relve silmade läbi Islandile, Kaug-Ida saartele ja vulkaanidele, Taimõri poolsaarele, Siberi taigasse, Aafrika savannidesse, Põhja-Ameerika põlisrahvaste juurde ja Kagu-Aasia džunglitesse.
Et autor linnakultuuridest ja suurrahvastest ei kirjuta, mõjub looduse-inimese suhe teoses “õigetpidi”. Loodus tundub võimas, inimene pisike. Siberi taiga suur, handi rahvakilluke väike ja aupaklik.
Rändaja külastab põlisrahvaid, kes määratud varem või hiljem hääbuma – hante, nganassaane, maasaisid, aleuute jne. Nende probleemiks on väike rahvaarv ja elatustraditsioonide teadlik hävitamine valitsuste poolt. Siiski nende jõud säilitada põliskultuur, vaatamata vaenulikule suhtumisele – piisab tuua näiteks meie keelesugulased handid Obi ääres, kelle needuseks on elada naftarikkal alal – annab iseolemise tuge ka meile. Ehk need rahvakillud siiski ei kao. Nad väärivad edasi kestmist.
Erilise koha raamatus annab autor metsadele, puudele. Taiga eri liigid, savannitaimed, džungel – kõiki neid vaatab autor puid tundva inimese pilguga. On ju Relve sulest varem ilmunud ainult puudele pühendatud teosed: “Eesti põlispuud” ja maailma põnevamaid puid käsitlev “Põlispuud”. “Rändaja” koondab aga kokku looduse- ja põlisrahvastekildudest põimitud seitse mosaiikpilti seitsmest maakera paigast.
|