Tänavu 27. septembril märkasid allakirjutanud Hiiumaal haruldast seent, madalate valgete võrkjate pooridega liibuvat torikulist – kadakatarjakut (Oxyporus philadelphi). Seene leid sellel saarel on teadaolevalt esmakordne; seen kasvas kadaka lamaval oksal Kassari loopealsel.
Kadakatarjak (endise nimetusega ebajasmiini-tarjak) on haruldane liik, mis on esimest korda kirjeldatud just Eestis: 1951. aastal leidis Erast Parmasto selle Läänemaalt Puhtulaiult ebajasmiini koorelt. Aja jooksul on lisandunud uusi leide Eestist: alguses vaid ebajasmiinilt, hiljem ka kadakalt ning harva kuuselt ja saarelt.
Eestist on kadakatarjakut varem leitud mõneteistkümnel korral, mujal maailmas on seen veelgi haruldasem: teda on leitud kahel korral Aasiast Türkmenistanist, teada on ka üksikleiud Venemaalt Primorje kraist ning Tðehhist, Slovakkiast ja Leedust. Arvatakse, et leiupaigad Eestis viitavad sooja ja kuiva armastavale (kserotermsele) liigile, samalaadse levikuga on meil ka nahkiseline seen kadakakirmik (Peniophora junipericola). Eestis kuulub kadakatarjak kaitsealuste seeneliikide II kategooriasse.
|