2/2003

toimetaja veerg
Mets ühendab põlvkondi, kuid põlvkonnad ei taha seda mäletada

Aprillis toimunud metsanädala moto oli küll “Mets ühendab põlvkondi”, kuid sageli tundub, et põlvkonnad ei taha seda mäletada. Mõneski metsanädala sõnavõtus rõhutati, et lõigates praegu raieküpseid männikuid ja kuusikuid, lõikame vaarisade töö vilju. Ning jättes nüüdsed raiesmikud uuenema lepa ja haavaga, loome metsa, mis jääb meist järele lastelastele. Probleem ei ole praegu see, et Eesti metsade pindala väheneb, vaid et halveneb tema kvaliteet.
Kümne iseseisvusaastaga näikse Eesti Vabariigi metsandus olevat paljus läbi teinud samasuguse vähikäigu nagu esimese Eesti Vabariigi ajal. Ka siis said erametsaomanikud riigilt metsa ja hakkasid seda usinasti rahaks tegema. 1930. aastate alguseks tuli tunnistada, et erametsades on tehtud üleraieid ja lagastatud metsi ning samal ajal jäetud unarusse uue metsapõlve rajamine. Niimoodi ei võinud enam jätkata. Mida ette võeti, seda saab lugeda Toomas Lemmingu artiklist erametsaomanikest. Nagu selgub, kasutas riik metsaomanike suunamiseks tookord rohkem präänikut kui piitsa. Mis meie nüüdseid metsaomanikke ees ootab, seda me veel ei tea. Kuid muutuste tuuled on õhus.
Artiklis “Metsaülemana üle 35 aasta” kirjeldab praegu Pikknurme metskonna metsaülema ametit pidav Aadu Koll, mida ta on oma metsamehe praktika jooksul kogenud. Kirjutisest on kujukalt näha, kui palju suunamuutusi ja ümberhindamisi on meie riigimetsade majandamisel toimunud aja jooksul, mis ühe metsapõlvkonna jaoks on üsna lühike. Iga suunamuutus on jätnud metsadele oma jälje. Kogenud metsamees Aadu Koll muretseb, et mets ja metsandus vajab arenguks stabiilsust ja kaugeleulatuvat pilku. Tahtmatult tuled mõttele: mets mäletab rohkem kui inimpõlvkonnad. Kuid metsa mälus talletatu jääb enamiku jaoks tähelepanuta. Mets võib ühendada vaid neid põlvkondade liikmeid, kes suudavad ja tahavad temalt õppida.



Hendrik Relve

Loe kommentaare (2)
Teie nimi:
Teie e-mail:
Kommentaar:


15/11/2012
23/04/2012
23/04/2012
02/04/2012
19/04/2010
19/04/2010
18/12/2009



Mis see on?
E-posti aadress:
Liitun:Lahkun: