3/2006



Roheliste Rattaretk "Kuidas elad, Otepää?" 2005 - järelkaja

Rattaretke "Kuidas elad, Soome 2002?" pildid

Rattaretke "Kuidas elad, Ahvenamaa?" 2003 pildid.

Rattaretke "Kuidas elad, Alutaguse?" 2004 pildid.

Ajakirja Loodus talgud Leevres. Vaata pilte.

Looduslaps
Uurisin koerte käpakäiku

Et mind kui koeraomanikku huvitas, ja huvitab siiani, koerte käpakäik Tartus, valmis ka õpetaja Ana Valdmanni juhendamisel pikema jututa selleteemaline uurimustöö.
Kaks põhilist teemat olid: koerte pidamistingimused Tartu linnas ning linnainimeste ja koerte vahelised suhted. Eraldi teemana lisandus Tartu kodutute loomade varjupaik, mis mind isiklikult kõige enam huvitas ja minu tähelepanu köitis.
Inimesed räägivad kogu aeg, et koerad on nende parimad sõbrad, aga huvitav, kas koerad ütleksid sedasama ka inimeste kohta?
Julgeksin väita, et ütleksid küll, kui inimene pakuks neile sobivaid tingimusi elamiseks. Tartus riivas selle koha pealt koledasti silma koerte jalutamisplats Annelinnas. Sellel on mitu puudust.
Esiteks: ta eksisteerib ainsuses, see tähendab, on üks terve linna peale.
Teiseks: platsi kõrval asub Anne kanali piiramata päevitamis- ja ujumisala. Seal on koertel viibimine keelatud; kanali äärt kasutatakse ka muuks otsatarbeks, näiteks sportimiseks ja lõkke tegemiseks. Inimeste vaba aja veetmine toob omakorda kaasa maas vedelevate klaasikildude probleemi – killud võivad vigastada looma käppa.
Õnneks on linnavalitsus lubanud asjaga tegeleda. Jääb vaid loota, et see tegelemine hakkab käima suurema kiirusega kui siiani.
Suur puudus minu kodulinnas oli koerte varjupaiga olukord. Tahaksin rõhutada sõna “oli”, sest praeguseks on asjalood muutunud.
Loomakaitse selts haaras selles küsimuses ohjad enda kätte. Loomasõbral on võimalik hakata varjupaiga vabatahtlikuks abiliseks. See tähendab koertega jalutamist, kuudi ümbruse koristamist ja vahest ka niisama nunnutamist. Loomakaitse selts on edastanud absoluutselt kõikide kättesaadavate meediavahenditega nii palju infot ja reklaami kui võimalik, samuti on korraldatud mitmeid kampaaniaid koostöös firmadega. Nüüd teavad inimesed vähemalt, kus varjupaik asub, teavad, mis seisukorras see paik on ning teavad, et on olemas omale kodu otsivad loomad.
Otsi kokku tõmmates võiks öelda, et kui mõtlev loom homo sapiens otsustas omastada neljajalgse loomakese, võiks ta ka mõelda, mida temaga peale hakata ja kuidas tema karvast koonu rahulolust nohisema panna.



Kristiina Tomasson,Tartu kommertsgümnaasiumi 8. klassi õpilane
29/10/2012
18/10/2012
20/09/2012
20/09/2012
20/09/2012
20/09/2012
20/09/2012
Mis see on?