5/2002



Roheliste ratteretke info" Kuidas elad, Luitemaa?"

Roheliste Rattaretk "Kuidas elad, Otepää?" 2005 - järelkaja

Rattaretke "Kuidas elad, Soome 2002?" pildid

Rattaretke "Kuidas elad, Ahvenamaa?" 2003 pildid.

Rattaretke "Kuidas elad, Alutaguse?" 2004 pildid.

Ajakirja Loodus talgud Leevres. Vaata pilte.

LOODUSLAPS
Aga millal te viimati tõrumehikesi tegite?

Naerma hakkate? Ärge naerge, ütlen ma teile!
Naermise asemel käige hoopis päeva ajal pargis, metsas, niidul ja korjake kokku kõik, mis teie arust meisterdamiseks vajalik. Õhtupoole asuge katsetama. Ja uskuge mind, esmakordselt katsetajatel on lusti ning “vanadel kaladel” nostalgiat kui palju!
Sügisel saab loodusmaterjalidest teha mida iganes, sealjuures kus tahes ja kellega soovite. Pole tarvis igal õhtul pereringis telekat vahtida, tingimata kohtingul käia või sünnipäeval Aliast mängida. Kraamige hoopis tõrud-lehed-oksad välja ja hakake nuputama. Siinkohal tuleb manitseda, et fantaasia kokkuhoidmine on keelatud.
Allpool leiate mõned ideed, mida kõike võib sügisel käepärastest materjalidest valmis nikerdada.

PABERÕIEPUU
Otsi tubli (kuivanud) oks või oksad, mida kentsakama kujuga, seda parem. Oks või oksad säti vaasi. Siis võta värvilist paberit ja lõika sellest õisi; just seda värvi ning nii palju kui ise tahad. Õied kleebi okste külge, ongi põõsas valmis.
Kui tahad, võid puud kirjata veel ka näiteks värvilise lõngaga. Aga kui sul värvipaberit pole või sa ei viitsi lõikamisega vaeva näha, komponeeri niidult kaasa toodud kuivanud kõrtest ja metsast leitud sammaldunud okstest lihtsalt kena vaasitäis.
Kõlbab ka roosi asemel kingililleks.

LOOMAAED
Loomakeste meisterdamine sobib hästi suuremale seltskonnale, aga kõlbab samapalju ka üksiküritajale.
Plaan on lihtne. Hangi õuest tõrusid, kastaneid, käbisid, oksi, lehti, sammalt, mida iganes. Sahvrist või keldrist peaks leidma mõne talveks varutud juurika ja kartuli. Toast saab kindlasti natuke niiti, lõnga, liimi, tikke, nööpnõelu, nuge ja muud sääraseks meisterdamiseks vajalikku.
Kõik see laua peale kuhjatud, võib töö alata.
Porgandist, tõrumütsidest, kastanitest, lehekesest, tikkudest ja nööpnõeltest saab rebase!
Kartulist, kastanitest- tõrudest ja lehtedest võib tikkude ning nööpnõelte abiga luua näiteks mõne senitundmatu, aga võib-olla ka tuntud linnu.
Kastanitest, tõrudest ja tõrumütsidest oskab igaüks endale ufo-mehikesi ehitada.
Ja nii edasi!
Kui katsetajaid palju, saab pärast korraldada vägeva näituse.
Üks mure asja juures siiski on – kartulid-porgandid-peedid kipuvad kaunis kiiresti ära kuivama, nii et neist on rõõmu vaid mõneks õhtuks. Kastani- ja käbimehikesed see-eest peavad vastu aastaid. Tõruloomad ka.

LOODUSPILT JA PILDIRAAM
Kena pildi saab sedasi. Otsi madalate äärtega papist karbikaas või mõnest kõvemast materjalist pildiraam.
Siis võta lauaservale valmis pandud kastanid, tõrud, oksad, sammal, pihlakad, samblikud, käbid ja lao neist kaane või raami sisse pilt. Näiteks tõrudest saab edukalt kassi (või jänese, või karu) kujutise. Loomake vooderda erivärviliste sammalde ja samblikega.
Kui materjal kaanepõhja kinni liimida, võib pildi ka seina peale riputada, siis ei pea kunstiteost vaatama ülalt alla. Tavalise fotoraami saab soovi korral omapärasemaks muuta näiteks tõrudega. Võta tõrud ja liimi raami külge, muud kunsti polegi!

KAELAKEE
Tarvis läheb tugevat niiti, peenikest nööri või tamiili; nõela, vajadusel ka naasklit, ja muidugi materjali, mida niidi otsa ajada.
Tõrud, kastanid, aga eelkõige igat mõõtu seemned kõlbavad keematerjaliks ideaalselt.
Ühe-õhtu-ehteks võib valmistada ka näiteks pihlamarjakee.



Rainer Kerge
29.10.2012
18.10.2012
20.09.2012
20.09.2012
20.09.2012
20.09.2012
20.09.2012
26.09.2013
06.06.2013