Mullu märtsis alanud rahvusvahelise polaaraasta 2007–2008 raames peeti 12. märtsil rahvusvahelist polaarpäeva, mis keskendus viimase miljoni aasta jooksul toimunud kliimamuutustele: päeva teema oli „Muutuv maailm: minevik, olevik ja tulevik”.
Eesti meteoroloogia ja hüdroloogia instituudi peadirektori Jaan Saare sõnul pöörasid teadlased polaarpäeva aruteludel esmatähelepanu muutustele geoloogilises ajas, “täpsemalt viimase miljoni aasta jooksul toimunud jääaegadele ning jääaegadevahelistele perioodidele”. Talletavad ju just polaarregioonide kilomeetritepaksused jääväljad olulist teavet kliimamuutuste kohta.
Maailma meteoroloogiaorganisatsiooni eestvõttel välja kuulutatud polaaraasta teaduslik programmis osalevad enam kui 60 riigist pärit teadlased, kelle hooleks on 220 teadusprojekti kuuelt uurimisalalt: polaarregioonide seisukord, keskkonna ja sotsiaalsed muutused ning nende mõju maailmale, teaduse uued ülesanded, asukoha eelis maa sisemuse, päikese ja kosmose uurimisel ning inimmõõtme olulisus.
Rahvusvahelise polaaraasta koduleht on võrgupaigas http://www.ipy.org/.
|