Looduskaitsepäevast 9. maist kuni keskkonnakaitsepäevani 5. juunini oli Eestis tänavugi looduskaitsekuu. 30. looduskaitsekuule lisas erilisust mõistagi asjaolu, et tähistatakse Eesti looduskaitse 100. tegevusaastat ja on rahvusvaheline elurikkuse aasta. Tänavune looduskaitsekuu oligi pühendatud just nendele teemadele.
Tavapäraselt anti kuu avamisel Tallinna botaanikaaias juba 22. korda üle Eerik Kumari looduskaitsepreemia. Seekord pälvis selle geoloogiaprofessor Rein Einasto. Sageli lihtsalt Paevanaks hüütav Rein Einasto on geoloogiaprofessor, Tallinna tehnikakõrgkooli õppejõud. Ta on uurinud varapaleosoikumi platvormsete settebasseinide paleogeograafiat ja avaldanud rohkelt teaduslikke ja populaarteaduslikke artikleid.
Erialase tegevuse kõrval on Rein Einasto ka ühiskondlikult aktiivne. Ta on Eesti paeliidu asutaja ja juhatuse liige, Tallinna looduskaitse seltsi ja Eestimaa Rohelise Liikumise asutajaliige, esinenud paekivi ja paekivitooteid tutvustavate kivimi- ja fotonäitustega nii Eestis kui ka välismaal. Einasto algatusel kinnitati paas 1992. aastal ametlikult Eesti rahvuskiviks.
Muudest looduskaitsekuu nii lastele kui täiskasvanutele mõeldud üritustest tasub kindlasti mainida keskkonnaameti eestvõttel 22. mail teoks saanud üle-eestilist matka, kus kogenud looduseinimeste juhatusel käidi kõigis maakondades retkedel peamiselt kaitsealadel.
14.–15. mail oli Tartus ajakirja Geo õpilastele mõeldud „Elurikkuse päev 2010”, 27.–29. mail aga Tallinnas rahvusvaheline teaduskonverents „Looduskaitse uued uuringusuunad”. Kümnete ja kümnete kohalike ettevõtmiste seas võib mainida ümarlaudu, õppe-, teabe-, loodusharidus-, kogupere- ja lahtiste uste päevi, konverentse, koolitusi, loenguid, seminare, linnulauluhommikuid, matku, loominguvõistlusi, viktoriine, olümpiaade ja fotojahte.
|