Guardiani võrguväljaanne teatas 16. juulil, et USA valitsuse kliimaandmete keskuse kinnitusel oli juuni kõigi aegade kuumim ja üksiti neljas järjestikune kuu, mil löödi globaalsed maa- ja ookeanitemperatuuride kogusummarekordid.
Rahvusliku ookeani- ja atmosfääriameti NOAA arvates osutub 2010. aasta lõpuks kõige kuumemaks aastaks alates 1880. aastast, mil temperatuure hakati üles märkima. Juba 304 kuud järjest on maa ja ookeani pinna keskmine soojus ületanud 20. sajandi keskmisi, viimane alla varasema keskmise soojaga jäänud kuu oli veebruar 1985.
Samas oli paiku, kus juuni oli pika aja külmim. Näiteks Hispaanias oli veel jahedam juuni viimati 1997. aastal. Jahedusrekordeid löödi ka Lõuna-Hiinas, samal ajal kui mõneski Põhja-Hiina piirkonnas löödi, vastupidi, kuumarekordid.
Teadlasi üllatas veel see, kui suurelt senine juunikuu maapinna soojarekord ületati: tervenisti 0,11 kraadiga. Ärevaid uudiseid tuli ka jäistelt aladelt. Arktikas pole alates ajast, kui jääkatte ulatust hakati 1979. aastal satelliitide abil määrama, veel kunagi juunis olnud nii vähe jääd. Halbu teateid tuli ka Gröönimaalt. Sealsetest liustikest üks suuremaid, Jakobshavn Isbr¿, kaotas 2,7-ruutmiilise panga ning taandus 6.–7. juulil terve miili võrra. See on üks suurimaid kaotusi, mis üksikliustikul eales ette on tulnud.
|