Niikaua, kui ma mäletan, on loodus ja looduses viibimine mulle alati meeldinud. Olen geoloogia instituudis töötanud ligi kolmkümmend aastat ja see asutus on mind õpetanud loodust sootuks teise pilguga vaatama; nägema seda osa, mida õpetamata silm ei märkagi. Seetõttu tekkiski soov jäädvustada kõik see filmilindile ja tutvustada vaatajale, kuivõrd huvitav ja mitmekesine on meie looduskeskkond. Peale selle on filmi tegemine ütlemata huvitav protsess: võid sattuda kohtadesse, mille olemasolust sa varem kuulnudki pole.
Loodusteemalisi filme olen praeguseks teinud kolm: “Kaali meteoriit”, “Järvemuda raamat” ja “Fossiilide imepärane maailm”. Kahte viimast on rahastanud Eesti Kultuurkapital. Valminud filmide “keel” on populaarteaduslik, arusaadav ka inimesele, kes on geoloogiast väga kaugel. Üldse olen teinud kaksteist videofilmi. Praegu on valmimas “Fossiilide imepärase maailma” teine osa ning päris uus linateos “Looduse jõud”. Millest need filmid jutustavad, sellest on veel vara rääkida.
Kaali meteoriidist on ennegi filme tehtud ja raamatuid kirjutatud. Minu film “Kaali meteoriit” valmis 1999. aastal ning oli minu esimene loodusteemaline linateos. 2002. aastal hinnati see Oslo rahvusvahelisel filmifestivalil pronksmedali vääriliseks.
“Fossiilide imepärane maailm” viib vaataja kuni viissada miljonit aastat tagasi elanud organismide maailma. Käime Saaremaal ja Mandri-Eesti paljandites. Vaatlusväljast ei jää kõrvale ka Tartu ülikooli ajaloomuuseumi fossiilirikkad trepiastmed. Film õpetab, kuidas käituda paljandis ning kas üldse igaüks tohib paljandist fossiile korjata. Vaatajale avaneb mikro- ja makroorganismide maailm selle täies hiilguses ja toreduses. “Järvemuda raamat” on üles võetud mullu talvisel Võrtsjärvel, kus kvaternaarigeoloogid võtsid külmpuurimise teel järvepõhjast mudaproove.
Filmid on leidnud hea vastuvõtu nii erialaspetsialistidelt kui ka laiemalt auditooriumilt. Samuti on neid soovitatud kasutada õppefilmidena. Kui leidub huvilisi, saab minuga ühendust võtta e-posti teel: viiul@gi.ee
|