2005/2



   Eesti Looduse
   fotovoistlus 2010




   AIANDUS.EE

Eesti Loodus
EL KÜSIB EL 2005/2
Miks saetakse maanteede servadest põlispuid ja -alleesid?

Mööda maanteid sõites silmame sageli tee ääres ilusaid puiesteesid või väärikaid mõisaalleesid. Võimsad põlispuud pakuvad nauditavat vaatepilti, nende maharaiumine riivab meid ühtviisi. Kuid maanteed peavad vastama normidele ja nõuetele, et tagada võimalikult sujuv ja ohutu liiklus. Teemeestel on kohustused inimeste ees, ent see ei tähenda, et nad puudest ega loodusest ei hooliks.

Teeääri on vaja puhtana hoida eelkõige külg- ja pikinähtavuse pärast. Hea külgnähtavuse korral on võimalik näiteks vältida metsloomale otsasõitu, rääkimata autosõitjate ohutusest. Kindlasti tekib küsimus, miks ei paigaldata metsloomatarasid maanteeservadesse, nagu seda on tehtud kõikjal Euroopas? See on omaette teema ja vajaks eraldi käsitlust.

Kui kuskil on elujõus (põlis)puu mingil põhjusel maha raiutud, siis on see kahetsusväärne juhtum, mida tuleb edaspidi vältida. Kui aga selgub, et puud on väga vanad ja/või haiged ning võivad teele kukkuda, tuleb nad paratamatult maha saagida. Kellele meeldiks, kui suur puu ootamatult autosalongi tungib? Siiski on võimalik puude raiumist kompenseerida, istutades asemele uued puud.

Viimasel ajal oleme pööranud rohkem tähelepanu haljastusele ning maastikukujundusele, et anda maantee äärtele ka esteetiline väärtus. Puude mahavõtmise ulatus teeservast on eri tähtsusega maanteedel isesugune. Vähemalt kümme meetrit tee välisservast peab tõesti puudest ja võsast vaba olema, see on seotud muu hulgas talihooldega. Kuid kaugemal oleme viimasel ajal raiunud ainult alusmetsa ja võsa, jättes suuremad puud alles. Kus vähegi võimalik, tuleb maharaiutud puude asemele istutada uued ning ka hekitühemikud uuesti täita.

Aga varemgi oleme puude heaks üht-teist teinud. Näiteks Tallinna poolt Pärnusse sissesõidul võib näha, kuidas tee teeb käänu haruldaste ussikuuskede pärast. Või näiteks Sangaste–Tõlliste maanteelõigul, mida ääristab iidne puiestee. Tee remondiprojekti kaasatud eksperdi ülesanne on jälgida, et puud viga ei saaks. Liiklusohutuse tagamiseks paigaldatakse puude ja tee vahele omakorda põrkepiire. Piiret on kasutatud ka mujal maanteedel, selmet puud maha raiuda.



Hendrik Puhkim
28/11/2012
26/11/2012
05/10/2012
09/07/2012
26/06/2012
26/06/2012
22/05/2012