MTÜ Piusamaa loodi 2000. aastal. Asutajaliikmed olid Piusa jõe lähiümbruses ja Piusa ürgoru maastikukaitsealal elavad inimesed. Tol ajal osaleti eeskätt Piusa jõe kaitsekorralduskava koostamises ja teistes jõgikonnaga seotud töödes.
Mullu sügisel Piusamaa tegevus taaselustus. Mittetulundusühingu endised ja uued liikmed said kokku kindla sihiga hakata agaralt tegutsema mitmesuguste keskkonnaprojektidega. Valiti uus juhatus ja liikmete arv suurenes: praegu on liikmeteks 18 eraisikut.
Selle aasta varakevadel korraldasime keskkonnainvesteeringute keskuse toetusel koolituse Piusa jõe ja selle ümbruse looduse kohta. Teemaks nahkhiired, liblikad, kahepaiksed, Piusa loodus ja kaitseala õiguslikud alused. Kahel koolituspäeval olid lektoriteks tuntud spetsialistid.
Neljas vallas elavatele MTÜ Piusamaa liikmetele koolitusprogrammi kokkupanek ja hea elluviimine andsid julguse osaleda keskkonnaministeeriumi korraldatud Piusa koobastiku rentniku leidmise konkursil.
Alates tänavu 16. juunist korraldab MTÜ Piusamaa Piusa muuseumikoobastiku külastust ja loodusturismi arendust Piusa koobastiku looduskaitsealal. Endise kaevanduse ette ehitatud vaateplatvormil on võimalik käia iga päev 11–19. Igal pool- ja täistunnil tutvustab giid valgustatud koobastikku, räägib kaevandusest, seal pesitsevatest nahkhiirtest, karjääri ajaloost ja piirkonnast üldisemalt.
Poolteise kuuga on MTÜ Piusamaa saavutanud koobastiku külastuse korralduse lähieesmärgid, plaanis on mitu uut kaitsealale sobivat üritust ja projekti. Ühing peab tähtsaks elukeskkonna ja keskkonnateadlikkuse parandamist ning kultuuritraditsioonide hoidu ja arendamist. Tahame hakata korraldama siin kandis matku ja loodusharidusprogramme koostöös teiste kohalike ettevõtjate ja riigiasutustega.
|