Nr. 4/2003


Olümpiaad
Hoidkem pöialt!

Tänavune õppeaasta tähendas Eesti olümpiaadiliikumise jaoks suuri juubeleid. Lisaks füüsikutele ja keemikutele on ka matemaatikud olümpiaade korraldanud juba pool sajandit. Niisiis kogunes märtsikuu teisel nädalavahetusel kevadisse Tartusse taas sadakond 9.–12. klassi õpilast.

Viietunniseks ajude ragistamiseks valmistas zhürii igale klassile ette viiest ülesandest koosneva komplekti. Olümpiaadi teemadering hõlmas algebra, arvuteooria, geomeetria ja kombinatoorika. Ülesandeid oli mitut masti, mõne lahendamiseks läks vaja rohkem teadmisi, teise tuuma tabamiseks loomingulisi ideid – eriti originaalset ideesädet nõudvaid ülesandeid kutsuvad zhüriiliikmed isekeskis... ei, mitte "heureka!-ülesanneteks", vaid hoopis “ahaa!-ülesanneteks”.

Nagu varasematelgi aastatel, võõrustasid eestlased kaht külalisvõistlejat Soomest. 9. klassi arvestuses jagas Oleg Grenrus maksimumpunktidega esikohta, Eemeli Blasten oli võitjatel kohe kannul ja pälvis II auhinna. Eestlasedki on Soome põhikooli matemaatikaolümpiaadil teretulnud külalised ja kardetud vastased. Tänavu naasis Rapla poiss Sander Kõiv talviselt jõuproovilt 2. kohaga, 2002. aastal tõid eestlased koju lausa kaksikvõidu.

Olümpiaadi pidulik lõpetamine leidis aset Tartu Ülikooli aulas, kus ülikool kõiki olümpiaadist osa võtnud abituriente sügisel loodab kohata. Haridusministri tervitussõnu ja võitjate autasustamist võis esmakordselt jälgida ka otseülekandena internetis. Lisaks ülikoolile otsib igal aastal koolilõpetajate leerist täiendust ka olümpiaadiþürii – nii olidki eelmisel kevadel 12. klassis esikohta jaganud Hendrik Nigul ja Martin Pettai tänavu juba võistlustööde parandajate rollis ning hindasid karmi pilguga oma mantlipärijate töid. Mõlemal noormehel on ette näidata ridamisi auhindu rahvusvahelistelt võistlustelt ning õpinguid jätkavad nad Tartu Ülikooli matemaatika-informaatikateaduskonnas.

Kahekümne kahele edukamale õpilasele ei olnud olümpiaadihooaeg sellega sugugi lõppenud. Nad said 3.–4. maiks kutse Tartusse rahvusvahelisele matemaatikaolümpiaadi (IMO) valikvõistlusele. 44. korda toimuval IMO-l paneb Eesti esinduse välja juba 12. korda ja seekord kogunevad enam kui 80 riigi noored matemaatikud Jaapanis. Juulikuus sõidavad medalite, diplomite ja eelkõige kogemuste jahile abituriendid Oleg Koshik (Tallinna Tõnismäe Reaalkool), Ago-Erik Riet (Tallinna Inglise Kolledzh) ja Aleksei Lissitsin (Ahtme Gümnaasium), kümnendikud Jaan Vajakas (Tallinna Reaalkool) ja Juhan Aru (Hugo Treffneri Gümnaasium) ning Tartu Kesklinna Kooli 9. klassi õpilane Laur Tooming. Suve hakul ootab seda seltskonda ees kaks õppetunde tulvil nädalavahetust Tartus ning nädal enne ärasõitu lihvitakse tippvormi neljapäevases Kääriku-laagris. Hoidkem pöialt!


EMILIA KÄSPER on matemaatikaolümpiaadi zhürii liige.Emilia Käsper