Nr. 6/2006


UUDISED
2006.12.05 - JÄRJEPIDEV HORISONT

7. detsembril kell 14.00 tähistab ajakiri Horisont Eesti Teaduste Akadeemia saalis Kohtu tänav 6 piduliku ettekandekoosolekuga oma 40. juubelit.


Kõnepulti astuvad Riigikogu aseesimees akadeemik Ene Ergma, kes kõneleb teemal “20 sajand – kas teine revolutsioon astronoomias”, võttes üldistavalt kokku täheteaduse uuemad arengud, ajaloodoktor Jaak Valge, kes küsib oma ettekandes veidi provotseerivalt “20. sajand: kas Eestil on põhjust vabandada” ning Helsingi ülikooli biotehnoloogia instituudi direktor, üks maailma juhtivaid närvirakkude talitluse uurijaid akadeemik Mart Saarma, kelle teemaks on “Närvirakkude ühendusest, elust ja surmast”. Teaduse saladusi avab 2006. aastal Eesti teaduse populariseerimise auhinna võitnud teadusbuss Suur Vanker. Konverentsile on palutud kõik, kes aegade jooksul Horisondi nägu on kujundanud: nii toimetuse töötajad kui ajakirja peamine autorkond, eesti teadlased.


1966. aastal, vaid kümmekond aastat pärast New Scientisti asutatud aimeajakiri Horisont on üks pikaealisemaid järjepidevalt ilmunud Eesti ajakirju. Horisont on üks vanemaid populaarteaduslikke ajakirju ka Põhjamaade mõõtkavas. Et aeg niisuguste ajakirjade ilmumiseks 1960. aastate teisel poolel küps oli, näitab kas või asjaolu, et Horisondiga ühel ajal (1966) lükkasid oma aimeajakirja Forskning och Framsteg käima ka rootslased. Seevastu põhjanaabrite Tiede tähistas hiljuti alles 25. ilmumisaastat.


Horisont on läbi aegade olnud ainus omalaadne perioodiline väljaanne Eestis. Lugejaid alahindamata on ajakiri pakkunud silmaringi laiendavaid kirjutisi ja hoidunud esoteerikaudust. Täna annab Horisonti välja MTÜ Loodusajakiri, loodus- ja teadusajakirjade kirjastus, mis Horisondi kõrval üllitab veel ajakirju Eesti Loodus ja Eesti Mets ning muid väljaandeid.

Tagasi