Nr. 6/2006


UUDISED
2006.12.14 - Valge pluus ja must pluus
15. detsembril avatakse Eesti Rahva Muuseumis näitus "Valge pluus ja must pluus". Näitus annab ülevaate murrangust naistemoes 20. sajandi algul ning on pühendatud eestikeelse naiste-, kodundus- ja käsitööajakirjanduse 100. juubelile. Avamisel saab näha Tartu Kõrgema Kunstikooli tekstiiliosakonna moedefileed teemal mustad ja valged pluusid.

"Valge pluus ja must pluus" on I maailmasõja eelset sajandialguse naiste linnamoodi tutvustav näitus. Perioodil 1907-1914 jätkus üleminek uuele sportlikule stiilile, mis tähendas revolutsiooni naiste figuuri ja riietuse vallas – korsetist loobumist! Näitusel saab jälgida ja hinnata, kuidas ajakirjandus hakkas 20. sajandi alguses muutma ja kujundama naiste rõivamoodi.

Näitusel eksponeeritud ekslusiivsed pluusid ja seelikud on kujukaks tõenduseks ajakirjanduse mõjust naiste riietumisele. Lisaks saab näha põnevaid ja tänapäeval naljakanagi mõjuvaid väljavõtteid 1906. aastal ilmuma hakanud „Käsitöölehe" artiklitest ning õpetustest. Moe- ja käsitööhuvilised saavad tutvuda mõnede ajakirjas avaldatud lõigetega, ning igaüks, kel huvi, saab meeldiva lõike maha joonistada, et selle järgi endale sajandivahetuse pluus õmmelda. Näitusega käib kaasas ka meeleolukas giidiprogramm.

Näituse avamist 15. detsembril ilmestab Tartu Kõrgema Kunstikooli tekstiiliosakonna moedefilee teemal mustad ja valged pluusid aastani 2007. Must ja valge on ajatud ja klassikalised moevärvid, mis seostuvad nii „Käsitöölehe" must-valge trüki, talvise must-valge aja kui aastavahetuse pidulikkusega.

Näitus jääb avatuks 11. märtsini 2007.

Lisainfo: Kaidi Tago, tel. 555 44 355 või aadressil kaidi.tago@erm.ee.Tagasi