Euroopa Komisjon valis 2009. aastal lõppenud 23 parima LIFE Nature projekti hulka projektid „Harivesiliku kaitse korraldamine Läänemere-äärsetes riikides” ning „Must-toonekure ja konnakotkaste kaitse korraldamine Eestis”.
Harivesiliku kaitse projektiga on parandatud kahe ohustatud kahepaikseliigi, harivesiliku ja mudakonna elutingimusi. On taastatud 240 Kagu-Eesti väikeveekogu ja nõnda loodud mõlemale liigile soodsamad olud säilida elujõuliste populatsioonidena.
Projekti kureeris keskkonnaministeerium, see vältas neli ja pool aastat. Peale Eesti osalesid ka Soome ja Taani; Eestist lõid ministeeriumi kõrval kaasa keskkonnaamet ning Haanja ja Rõuge vald. Vt. ka www.envir.ee/harivesilik.
Must-toonekure ja konnakotkaste kaitse projekti eesmärk oli tagada ohustatud liikide – must-toonekure, väike-konnakotka ja suur-konnakotka püsimajäämine Eestis. Projekti käivitusala oli Soomaa rahvuspark; viis aastat väldanud projekti käigus taastati sealsetel Natura 2000 võrgustiku aladel ligi 3000 hektarit jõeluhtasid ning loodi sihtliikide püsielupaigad enam kui 6000 hektaril. Must-toonekure pesapaikade ümber osteti ligi 80 hektarit vana metsa.
Projektist sai osa ka üldsus: üle 8,3 miljoni korra vaadati kogu maakeral sidus-ülekandeid must-toonekure või kotkaste pesadelt Eestis. Projekti viis ellu Eesti ornitoloogiaühing, partneriteks olid keskkonnaamet ja keskkonnaministeerium, Kotkaklubi ja Erametsaliit. Vt ka www.kotkas.ee/Eaglelife_m.htm.
Euroopa Komisjoni välja valitud 23 projektist valitakse omakorda viis parimatest parimat projekti (Best of the Best), mis tehakse teatavaks mais Brüsselis, LIFE Nature elurikkuse konverentsil.
|