Thunis, 40 000 elanikuga Šveitsi linnas Aare jõel, jagatakse eakatele ja puudega inimestele nõuandeid ja koolitust, kuidas vanusest ja/või liikumisraskustest hoolimata jääda liikuvaks.
Vanurid tunnevad ennast väljaspool kodu sageli ebakindlalt. Küsimus pole ainult ea või tervisega seotud probleemides, vaid ka liikluses, mis muutub aina pöörasemaks, ning näiteks ühissõidukite piletimajanduse üha suurenevas automatiseerituses. Nii läheb kaotsi iseseisvus ja võime varasematel tavamarsruutidel liikuda.
Sestap ongi Thuni liikuvusamet tihedas koostöös omavalitsuse, ühistranspordiettevõtete, politsei, eakate ühenduste ning tervisekaitse asjatundjatega hakanud viimastel aastatel pakkuma asjakohaseid koolitusi. Nii õpetatakse kursusel „Liikuv täna ja tulevikus” oskusi, kuidas tunda ennast kindlalt ühistranspordis (kuidas kasutada piletiautomaate, leida teed raudteejaamas, kavandada teekonda), jalakäijana (tänavaületus sebraga ja sebrata kohtades, ristteed, piiratud liiklusega teed ja jalakäijate tänavad) ja finantstehinguid tehes (pangakaardi ja sularaha kasutus, hoidumine taskuvaraste eest), samuti olema teadlik tervisenõuetest ja -seisundist.
Võimalik on saada ka individuaalset liikuvustreeningut, mille käigus eriettevalmistusega füsioterapeudid õpetavad hoidma tasakaalu, vältima kukkumist, ületama takistusi, mõistma, millal tuleb puhata, minema bussile või trammile, kasutama lifti ning vajaduse korral otsima abi.
Samalaadseid koolitusi on tehtud ka teistes Šveitsi linnades, näiteks Bernis, Baselis ja Zürichis.
|