Nr. 2/2006


TF-i toel tehtud uurimuste rakendusi
Estonia klaver heliseb üha paremini

Pea kogu AS ESTONIA klaverivabriku toodang müüakse Ameerika Ühendriikides.

Klaverimudelite kaasajastamisele aitasid kaasa professorid Lembit Roosimölder ja Martin Eerme ning assistent Teet Tuulemäe Tallinna Tehnikaülikooli masinaehituse instituudist, kes optimeerisid klaveri ühe baasdetaili – keelestiku raami konstruktsiooni.
Et uurida raamis valitsevat pingeolukorda ja vastavaid deformatsioone, arvutati raam lõplike elementide meetodil, projekteerimisel rakendati uusi raalintegreeritud projekteerimistehnikaid. Asi on selles, et raam on väga keeruka kujuga valudetail, mis peab taluma pingutatud keelte tõmbejõudu kuni 200 000 N (~20 tonni). Arvutuste aluseks oli programmipaketi Solid Edge abil tehtud klaveri malmraami 3D mudel, seejärel kasutati programmipakette Cosmos/M ja ANSYS, et arvutada raamis esinevad jõud ja deformatsioonid. Raami koormati kõigi 220 keele pingega. Teatud nurga all lisatud diagonaaltugi, raamielementide muudetud kujud ja ristlõiked võimaldasid ühtlustada pingeolukorda raamis ning suurendasid raami jäikust külgsuunal. Pingete ühtlustamine klaveri malmraamis parandas klaveri häälespüsimist ja võimaldas vähendada raami massi – kokkuvõttes tõstis ESTONIA klaveri konkurentsivõimet.
Saadud kogemused ja uued meetodid raamide projekteerimiseks, modelleerimiseks ja arvutamiseks on saanud aluseks ülejäänud ESTONIA klaverivabriku mudelite uuendamisel, samuti keerulise kujuga raskeltkoormatud valudetailide projekteerimisel teistes ettevõtetes.