Nr. 2/2006


TF-i toel tehtud uurimuste rakendusi
Kõneleja-spetsiifilised tunnused kõnesignaalis

Teadusfondi grandiprojektis “Kõneleja-spetsiifilised tunnused kõnesignaalis” kasutati BABEL-i andmebaasi salvestusi 70 kõnelejalt ning tehti täiendavaid kõnesalvestusi kolmekümne BABEL-i andmebaasi salvestamisel osalenud diktoriga. Salvestati ka eestlaste soomekeelset kõnet ja venelaste eestikeelset kõnet ning koostati programmid erinevate spektraalsete tunnuste automaatseks analüüsiks.

Uuriti kõneldava keele mõju kõneleja-spetsiifilistele tunnustele ja võõrkeelse aktsendi olemust ning leiti süstemaatilisi erinevusi eestlaste ja soomlaste soomekeelses kõnes. Süstematiseeriti ka vene aktsendi akustilisi tunnuseid eestikeelses kõnes. Koostöös kohtuekspertiisi ja kriminalistika keskusega töötati välja hääleekspertiisi metoodika ja võrdlustulemuste hindamise astmestik ning viidi läbi umbes kümne helisalvestuse fonograafiline ekspertiis. Koostöös Helsingi Ülikooli (A. Iivonen) ja Joensuu Ülikooliga loodi mitmeparameetrilise kõnelejaprofiili käsitusele tuginev kõnelejatuvastuse prototüüp SpeakerProfiler.
TTÜ Küberneetika Instituudi foneetika ja kõnetehnoloogia labori (juhataja Einar Meister), Eesti Keele Instituudi ja OÜ Filosoft ühisprojekti “Eesti keele tekst-kõne süntees” tulemused leiate aadressil www.phon.ioc.ee/synt.