2006.05.09 - Rokk-kitarri füüsika 11. mai teaduskohvikus Kuidas tekib revolutsioonilise, muusika ajalugu jäädavalt muutnud, rokk-kitarri heli? Kuidas see teadmine aitab meil paremini mõista kogu universumi olemust? Tule teaduskohvikusse 11. mail kell 17.00 Kloostri Aita, kus Mark Lewney, kasutades näiteid Vivaldist Queenini, teeb sissejuhatuse rokk-kitarri füüsikasse.
Meelelahutusliku ja hariva esinemise käigus seletab akustikaekspert Lewney heli ja vibratsiooni olemust kasutades pasunat, piitsa, elektrikitarri ning võimendust. Ta näitab, kuidas hologrammide abil on võimalik ‘vaadata’ kitarri heli ning avab ka hirmkallite antiikviiulite nagu Stradivariuse tausta. Rokkmuusika füüsika juurest viib Lewney teaduskohviku külastajad ‘superkeele teooriani’, mis seletab, kuidas kitarrikeelte vibratsioonides võivad peituda vastused suure paugu teooriat ja universumi dimensioone puudutavatele küsimustele.
32-aastane Mark Lewney töötab hetkel UK patendibüroos, kus ta tegeleb uute leiutistega telekommunikatsiooni alal. Vabal ajal mängib ta rokk-kitarri Walesi pubides. Eelmisel aastal osales ta telekanali Channel 4 saatesarjas Famelab, kus teadus-popiidoli välja selgitamiseks pistsid rinda noored andekad teadlased. Mark võitis selle telemängu. Lisaks Newtoni seadusele, kartulikrõpsudele, õhupallile ja tuumapraepannile tegi ta saates juttu ka rokk-kitarri füüsikast.
Briti Nõukogu
|